IV liga: Hutnik Kraków – Wiślanka Grabie

(82). Emocje w Nowej Hucie!

Piękna historia klubu

Hutnik Kraków, a do niedawna Nowa Huta został założony w 1950 roku. To klub który ma na swoim koncie występy w Ekstraklasie oraz w europejskich pucharach. W 1996 roku na Suche Stawy przyjechało słynne AS Monaco z takimi gwiazdami jak: Fabien Barthez, Emmanuel Petit czy Viktor Ikpeba. A trenerem był słynny Jean Tigana. Hutnik odpadł Z Pucharu UEFA, ale wstydu nie przyniósł.

Bilet z dzisiejszego meczu trafia na pamiątkę

Udaję się tramwajem „10”, którego trasa docelowa to kopiec Wandy (nawet pod nim byłem, ale brakło mi czasu na jego wyjście). Jednak okazuje się, że przez słynny krakowski maraton Cracovia tramwaje zupełnie inaczej jeździły. Dojechałem więc do Placu Centralnego Reagana, bo to chyba ważny węzeł z którego wszędzie można dojechać. Niestety słabo znam Hutę i znów musiałem skorzystać z pomocy ludzi. Miły starszy pan wytłumaczył mi bardzo dokładnie. Z Placu Centralnego Reagana już tramwajem tylko dwa przystanki. Do stadionu nie było trudno dotrzeć. Z daleka słyszałem już głośną muzykę, a jakże by inaczej Deep Purple – Perfect Strangers. W Hucie znają się na rzeczy. To jest coś co uwielbiam. Na stadion wchodzę bez żadnych kontroli. Bilet sprzedaje młoda sympatyczna dziewczyna. Cena 10 zł za mecz pierwszej z drugą drużyną. Chyba warto? Pomyślałem. 20 minut do meczu i ciągle nie ma tłumów.

Rozmowy skontrolowane

Pierwszą połowę oglądało się świetnie, bo wpakowałem się pod trybunę krytą. I to był strzał w dziesiątkę. Przysiadł się do mnie starszy pan, nie wiem ile starszy, ale na pewno mógłby być moim dziadkiem. Przegadaliśmy prawie cały mecz, komentując bieżące wydarzenia.

Wiem pan, ja pamiętam jak tu na Hutnika chodziło tyle ludzi, że na drzewa się wychodziło, żeby zobaczyć cokolwiek – i pokazuje okalające stadion wysokie już drzewa, które niejedno już widziały.

Raz tu przyjechał ŁKS, wygraliśmy 1-0. Piękna bramka, mówię panu. Na Wisłę nie chodzę, ale kiedyś to ja wymienić mogłem cały skład. Monica, Stroniarz, Kawula, Sykta ciągnie dalej. A dzisiaj? Proszę pana, sami obcokrajowcy.

Ci piłkarze grali w latach 60. Więc mój rozmówca miał doskonałą pamięć. Nie musiałem tego specjalnie weryfikować gdyż na ten temat przeczytałem chyba wszystko co było dostępne. Ale takie rozmowy są dla mnie bezcenne, zawsze to będę cenił. Tego nie dowiem się z książek, bo to są przeżycia ludzi którzy pamiętają tamte wydarzenia i są naprawdę skarbnicą wiedzy. A ja historię bardzo lubię i teraz mam pewność, że stać mnie na napisanie monografii. To moje marzenie.

Deklasacja Hutnika. III liga na wyciągnięcie ręki

Do przerwy utrzymało się skromne prowadzenie Hutnika. Mogło być 3-0 albo 4-0. Jednak bramkarz Wiślanki miał naprawdę sporo szczęścia, bo albo był dobry, albo po prostu piłkarze Hutnika w niego trafiali. W drugiej połowie słońce zeszło jeszcze niżej i jeśli wczoraj było gorąco to dzisiaj był ukrop. To lubię. Po przerwie rozwiązał się też przysłowiowy worek z bramkami. Dominował już tylko Hutnik. Efektem tego były trzy bramki. W końcówce doszło do kontrowersji kiedy wychodzący na czystą pozycję piłkarz Hutnika został sfaulowany przez bramkarza i ujrzał tylko żółtą kartkę. Po tym meczu Hutnik ma aż 13 punktów przewagi nad Dalinem Myślenice. Jeśli wygra grupę o III ligę powalczy z najlepszą drużyną grupy wschodniej.

To tyle. Byle do weekendu. I odkrywać kolejne miejsca.

10 PLN

Huta im. Tadeusza Sendzimira, W latach 1954–1990 Huta im. Lenina. Z wiadomych względów nazwę zmieniono. Zakłady te odgrywały bardzo ważną rolę w Polsce.

Żar lał się z nieba. Przez większą część meczu trzeba było zasłaniać oczy przed palącym słońcem.

I przystanek tramwajowy Suche Stawy. Po prawej widoczny już stadion Hutnika. Przebiega tutaj jedna z najdłuższych tras jeśli chodzi o tramwaj. Z Pleszowa do Łagiewnik.