IV liga: Górnik Wieliczka – KS Olkusz

(60). Każdy zna Kopalnie Soli w Wieliczce, ale czy ktoś zna Górnika Wieliczka?

Chyba mało ludzi wie, że w Wieliczce też grają w piłkę. Klub grał kiedyś w II lidze. W sezonie 2008/09 zajął w niej 5 miejsce. Później bywało już gorzej jednak ostatecznie klub gra w 4 lidze. Klub założony został dopiero po wojnie, a przed nią w Wieliczce rządził klub Wieliczanka istniejący do dzisiaj.

Pociąg Kolei Małopolskich nr 33740 rusza o 15.36 z krakowskiego dworca do stacji Wieliczka-Rynek-Kopalnia. 5 minut spóźnienia. Podróż zajmuje około 20 minut. Bilet normalny kosztuje 3,50. Generalnie do Wieliczki z Krakowa można dostać się na różne sposoby. Ja wybrałem taki. Konduktorka od razu sprawdziła mój bilet elektroniczny, ale nawet nie przyłożyła go do czytnika.

Mecz zaplanowano na godzinę 16.30. Nie liczyłem na prawdziwy Against Modern Football. Tym bardziej, że wstęp był bezpłatny. Nawet biletu do kolekcji nie mam. Rywalem KS Olkusz. I już po przybyciu do Wieliczki nic tylko turyści, którzy chcą zwiedzić Kopalnie Soli. Jest tak tłoczno, że to naprawdę odpycha. Za to pogoda wreszcie super. Cieplutko!

Samą Kopalnie zaś mogę polecić z czystym sumieniem, bo to jedna z większych atrakcji Małopolski. Zjechać windą 300 metrów pod ziemie. Fajna sprawa.

Do Kopalni trafiłby chyba sam Stevie Wonder, bo tylko same znaki o tym informują. Ja jednak szukam stadionu Górnika. I chyba na mnie poczekali, bo zaczęli o 16.35. Co ciekawe minutą ciszy. Ktoś zmarł, ale akurat nie usłyszałem co to za postać związana z Górnikiem.

Co tu się wydarzyło ciekawego? Pierwsza połowa jakby nudnawa zwłaszcza na początku. Bez dopingu. Górnik grał atak pozycyjny i to on dominował. Najpierw piękny gol na 1-0  Po zmianie stron Olkusz trafił honorową bramkę. Miejscowi szybko jednak mogli strzelić trzeciego gola jednak bramkarz gości obronił rzut karny. W tym momencie ruszył się doping. Niestety bez racowiska. Trochę niemrawy, ale był. Ten wyraźnie pomógł Górnikowi, który podwyższył na 3-1. Rywal dobił jeszcze raz i po sześciu rozegranych kolejkach jest na 3 miejscu.

Powrót do domu upłynął spokojnie. Chociaż znowu z problemami kolei.

Jedne z moich ulubionych kolei. Koleje Małopolskie. Są bardzo komfortowe i luźne.

Na stacji Kraków Zabłocie pociąg stanął na około 10 minut, by przepuścić dwa inne. Konduktor chodził po przedziałach i informował o tym fakcie, równocześnie przepraszając. Ostatecznie jednak dotarłem do Krakowa Głównego o 19.02. Odwiedziłem dużo dworców, ale ten jest moim ulubionym. Po prostu jest profesjonalny pod każdym względem.

Na koniec dodam, że w okolicach przełom listopad/grudzień chcę udać się albo do Berlina albo do Budapesztu. Pełne info jak i cenne informacje na temat Berlina dostarczył mi wczoraj brat, który mieszkał tam przez pewien czas. Mnie ciągnie na Węgry. Uwaga mam dużo materiału video. Być może podczas dalszych wyjazdów będę je prezentował pod postacią „reportaży”. Ale raczej tylko z zagranicznych wyjazdów.

Generalnie to nie wiem jak to będzie wyglądać dalej. Mam zaplanowane mecze do końca września i początek października. Martwił mnie grudzień (ten ostatni dzień). Ale już jedna bardzo ważna osoba (N) kazała mi się tym nie martwić. I z tego cieszę się ogromnie, znowu będę jechał tym najbardziej specyficznym tramwajem w Łodzi :-)

Górnik Wieliczka 4-1 (2-0) KS Olkusz