II liga czeska: MFK Frýdek-Místek – SFC Opava

(53). Wczoraj zainaugurowała swoje rozgrywki 2 liga czeska. Na początek derby!

Pierwotnie miałem udać się do Katowic na 1 ligę. Jednak serwis 90minut.pl wcześniej coś pomieszał z godziną i zrezygnowałem. Frýdek-Mistek kiedyś chciałem odwiedzić, a trafiło się to już dzisiaj.

Zespół z Frýdka-Místka utrzymał się w drugiej lidze czeskiej, choć tak naprawdę był na miejscu oznaczającym degradację. Z kolei Opava walczyła o awans z Banikiem i przegrała. Ostatecznie zajmując trzecią lokatę. Faworytem była oczywiście Opava.

Tylko raz w prawie 100-letniej historii zespół grał w pierwszej lidze. W sezonie 1976/1977 drużyna zajęła przedostatnie miejsce w tabeli. Warto też wspomnieć, że od sezonu 1971/1972 drużyna uzyskiwała awans od 5 ligi do wspomnianego wyżej sukcesu. Po spadku MFK grał w drugiej, trzeciej i nawet przez dwa lata w czwartej lidze. Klub w swojej historii wielokrotnie zmieniał nazwę. Najdłużej widniała nazwa firmy „Válcovny plechu”. Dzisiaj zakłady nazywają się ArcelorMittal i są największym producentem stali na świecie.

Swoje mecze MFK Frýdek-Místek rozgrywa na stadionie Stovky przy ulicy Horni. Został ukończony w 2011 roku. Może nie jest to Old Trafford, ale ma swój klimat. Murawa naprawdę świetna. Główna trybuna zadaszona. Jest też ogródek z parasolami, gdzie można napić się piwa i zjeść bramborový placek za 45 koron.

Na początek udaje się jednak po zakup biletu. Kolejki do kasy prawie nie było. Trochę mniej niż godzina do rozpoczęcia meczu. Kupuje bilet w cenie 80 koron. Na bramkach pokazuje i przechodzę. Ale jakie to bramki. Nie było żadnej kontroli oprócz biletów. Po wejściu sprzedaż piwa już trwa. Co jak co, ale czeskie jest chyba najlepsze.

Już pierwsze minuty meczu były emocjonujące. Gospodarze mogli wyjść na prowadzenie w 6 minucie. Jednak świetnym refleksem popisał się bramkarz Opavy. W odpowiedzi Serb Nemanja Kuzmanović nie trafi z bliska do pustej siatki. Po przerwie Frýdek strzelił bramkę ku radości miejscowych kibiców. Do siatki trafił Nicolas Šumský. Jednak od tego momentu Frýdek tylko się bronił. Opava cały czas atakowała do końca meczu, a gospodarze sporadycznie odpowiadali słabymi kontrami. W 68 minucie padła bramka na 1-1. Wyrównał Tomáš Smola. Wynik utrzymał się do końca. Trzeba też odnotować, że w barwach MFK Frýdek-Místek cały mecz rozegrał polski obrońca Łukasz Pielorz.

Po powrocie zrobiło się znowu jakoś smutno. Właściwie to nie wiem co dalej.

Punkty gastronomiczne.

Niestety nie wiem co to za rzeźba znajduje się na terenie obiektu.

Na stadionie można znaleźć informacje o której pisałem wyżej. Jedyny sezon w pierwszej lidze. Wymienieni są także zawodnicy, którzy wtedy grali.