A klasa: Arka Babice – Victoria 1918 Jaworzno

(46). W sobotę pojechałem do Babic. Doszło tutaj do hitu, a zarazem meczu decydującym o awansie do ligi okręgowej.

Babice to miejscowość położona na trasie z Krakowa do Oświęcimia przez Zator lub Żarki. Dojazd zajmuje ponad 50 minut. Jest tu Urząd Gminy, Kościół, ruiny zamku Lipowiec i stadion miejscowej Arki. Klub założony został w 1992 roku. Do najważniejszych sukcesów należy gra w klasie A. Teraz klub stał przed szansą napisania nowej historii. Liczyłem, że na moich oczach.

Miejscowa Arka Babice lideruje w chrzanowskiej klasie A z liczbą 67 punktów. Tyle samo ma zespół z Jaworzna. Jednak w listopadzie 2016 roku wygrała Arka 3-2 i to ona ma lepszy bilans.

Mecz zapowiadał się niezwykle ciekawie. Z Jaworzna miało przyjechać mnóstwo kibiców. Spodziewano się nawet rekordu frekwencji na tym małym stadionie. Dla Babic to wydarzenie numer jeden ostatnich lat. Jak już wspomniałem jedna z tych drużyn awansuje do klasy okręgowej. Zostanie jeszcze jedna kolejka w której Arka podejmie w Lgocie Koronę, a Victorię czeka derbowy pojedynek z Ciężkowianką. Ale te mecze są już bez większego znaczenia.

Punktualnie o godzinie 16 sędzia dał znak do rozpoczęcia spotkania. Jednak spóźnienie nie dało mi zobaczyć pierwszych minut meczu. Może byłoby na czas, jednak jeszcze wizyta w miejscowym sklep spożywczym i spóźnienie. Może się przeliczyłem, bo do Babic jednak kawałek drogi jest. Pogoda dzisiaj nie była rewelacyjna. Przez moment nawet zanosiło się na deszcz. Ale powrót był już udany. Przejaśniło się i wyszło słońce.

1000 widzów na meczu A klasy!

Dla malutkiej miejscowości było to duże święto. Były race, były flagi, był głośny doping, był alkohol, była policja. Niczego nie brakowało. Mecz niemal wszyscy oglądali na stojąco. Fanów z Jaworzna przybyło ponad 300. Ubrani w szaliki klubowe i wyposażeni we flagi. Miejscowi mówili, że nigdy nie było tutaj tyle ludzi na meczu. Nie potrafię dokładnie wskazać ilu widzów oglądało ten mecz. Z pewnością liczba robiła wrażenie.

Na prowadzenie wyszli miejscowi w 7 minucie po bramce Tomasza Witowskiego, kiedy bramkarz Victorii niepewnie interweniował. 6 minut później głową wyrównał Bartłomiej Kędzierski. 3 minuty później jeszcze raz ten sam zawodnik trafił bramkę i Victoria wyszła na prowadzenie. Po przerwie po dwóch nieudanych akcjach Arki, sytuacja się zemściła i na 3-1 dla gości podwyższył Mariusz Suwaj w 54 minucie meczu. Victoria awansowała do klasy okręgowej! Tym samym będzie grać najwyżej od czasu utworzenia nowego klubu. Wcześniej przez wiele lat Victoria rywalizowała w IV lidze. Ostatecznie wydofała się z niej w 2010 roku. Teraz idzie nowe.

Nie było zbyt wiele czasu do chodzenia po tej miejscowości. O kościele wspominałem, a nieopodal jest też cmentarz. Parę sklepów również się tu znajduje i jeden całkiem dobrze zaopatrzony. Bądź co bądź, ale Babice to także siedziba Gminy.

Coż. Sezon dobiega końca, ale jak obiecałem nim zniknę w bezkresną otchłań to będę prowadził dalej moje tourne. I ze wszystkich sił będę starał się jak potrafię. To mogę obieać!

Arka Babice 1-3 (1-2) Victoria 1918 Jaworzno