II liga: Raków Częstochowa – Siarka Tarnobrzeg

rakow(35). Pierwszy weekend kwietnia w Częstochowie. Przed  tygodniem była III liga, a teraz II.

Raków to swego czasu bardzo solidny klub. Teraz jest na dobrej drodze żeby odbudować pozycję. Choć miasto dało na budowę stadionu marne grosze, bo bardziej woli wspierać siatkarzy to zespół sobie radzi. I to całkiem nieźle. Jest wiceliderem 2 ligi i zmierza po awans na zaplecze Ekstraklasy.

Bilet na mecz kosztował 10 zł (w dniu meczu drożej). Wejściówkę można było nabyć także przez internet. I tak też zrobiłem. Rywalem Rakowa była tarnobrzeska Siarka. W sezonach 1992/1993, 1993/1994 oraz 1995/1996 drużyna występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. W sezonie 1995/96. Zajęła wtedy ostatnie miejsce i spadła z ligi. Raków po raz ostatni w najwyższej lidze grał w 1998 roku. Obydwie drużyny spotkały się ze sobą tylko raz w najwyższej lidze. W sierpniu 1995 roku w Częstochowie był remis 1-1.

Stadion mieści się przy ulicy Limanowskiego. Zbudowany został w 1955 roku i liczy pojemność 8 tysięcy.

Podróż zajęła trochę ponad godzinę z pit-stopem w Pilicy. Piękna słoneczna pogoda, śmiało można powiedzieć, że letnia. Na stadionie zjawiam się kilka minut po 14. Czyli prawie godzinę przed rozpoczęciem.

Mecz rozpoczął się od tego, że Peter Mazan w 13 minucie nie trafił do pustej bramki, przenosząc piłkę nad poprzeczką. W 36 minucie padła bramka po dośrodkowaniu piłkę do bramki skierował Mazan i było 1-0 dla gospodarzy. Po przerwie na 2-0 podwyższył Oziębała. Radość długo nie trwała. Najpierw samobójcze trafienie Petraska, a potem do remisu doprowadził Tomalski. Jednak końcówka należała już do Rakowa. W 76 minucie Malinowski znowu wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. A na 4-2 strzelił Tomáš Petrášek . Tym razem do właściwej bramki. Po remisie Odry Opole Raków został liderem i zmierza po awans do I ligi.

Atmosfera

Znowu bardzo pozytywnie jestem zaskoczony. Wszak złożyła się na to upalna pogoda, która zachęca do odwiedzania stadionu. Kibice żywiołowo, kulturalnie i chóralnie dopingowali swój zespół. Naprawdę jest tam świetny doping. Odnotuje, że pojawili się również kibice gości z Tarnobrzega. Oni niestety tylko sporadycznie coś tam dopingowali, a już na pewno nie tak jak gospodarze.

Wkrótce może wrzucę jakieś video z meczu, bo trochę mam. Gdzie teraz?

Raków Częstochowa 4-2 Siarka Tarnobrzeg

1-0 Peter Mazan 36
2-0 Przemysław Oziębała 47
2-1 Tomáš Petrášek 50 (s)
2-2 Hubert Tomalski 70
3-2 Piotr Malinowski 76
4-2 Tomáš Petrášek 90