Dąbski Kraków

Dąbski KrakówZ kart historii
Dąbski Kraków został założony w 1921 roku i jest obecnie piątym najstarszym klubem piłkarskim grającym w tym mieście. Do 1936 roku występował pod nazwą KS Dąbie.
15 stycznia 1945 roku doszło do tragicznych wydarzeń w dziejach klubu. Hitlerowcy w wyniku pacyfikacji rozstrzelali wtedy 79 osób, a wśród nich znajdowało się 16 graczy Dąbskiego, wśród nich niemal cała drużyna w tym działacze i trenerzy. Na terenie klubu znajduje się pamiątkowy obelisk, który upamiętnia tamte dramatyczne wydarzenia.  Po wojnie klub zajął 4 miejsce w klasie A. Rok później zagrał w turnieju finałowym krakowskiej klasy A (3 miejsce).

Największy sukces…
W 1955 roku klub osiągnął jak dotąd największy sukces w krakowskiej 3 lidze. Otóż zajął drugie miejsce, choć tak naprawdę powinien zagrać w meczu barażowym o wejście do drugiej ligi, gdyż pokonał on Beskid Andrychów. Jednak takie sytuacje gdzie decydowano przy zielonym stoliku o ważnych kwestiach sportowych nikogo wtedy nie dziwiły.
W latach 1956-1961 klub występował nieprzerwanie w lidze okręgowej.

Ostatnie 10 lat…

Większą część sezonów, klub spędził w krakowskiej klasie A. Tylko 3 sezony gracze Dąbskiego gościli w B klasie (w tym dwa sezony z rzędu). Jest zespołem, który gra dużo poniżej oczekiwań. Dość powiedzieć, że jest to średniak krakowskiej klasy A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s